Odliczanie podatku VAT od roweru

GrzywaFR
Posty: 53
Rejestracja: 13.01.2013 13:30:18
Kontakt:

Odliczanie podatku VAT od roweru

Post autor: GrzywaFR »

Witam ,mam pewnien problem ,ponieważ przymieżam się do zakupu nowej zjazdówki i chce kupic coś z jajem :D i chcialbym z tego odliczyc sb podatek VAT , dodaje ,że posiadam firme transportową tzn.tata . Jego zdaniem się nie dam bo przecież nikt nie bd do klientów dojeżdżał zjazdówką .. :D i pisze bo może wy macie jakiś inny pomysł :) z góry dzięki za pomoc ;)
KubaLa
moderator
Posty: 3729
Rejestracja: 10.03.2010 15:51:17
Lokalizacja: ŁDZ/Gdynia
Kontakt:

Post autor: KubaLa »

Możesz to rozwiązać opisując np jako nośnik reklamy. Wydrukujesz sobie naklejkę małą na ramę i już. A co to kogo obchodzi czym dojeżdża do klienta? Możesz dojeżdżać rowerem, skuterem, terenówką czy ferrari, nikomu nic do tego.
Z gówna bata nie ukręcisz.
kilerDhFr
Posty: 97
Rejestracja: 16.04.2012 19:04:22
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Kontakt:

Post autor: kilerDhFr »

mi sie wydaje że kiedyś juz był o tym post poszperaj troche

xKaNiOnx
Posty: 70
Rejestracja: 25.07.2011 13:37:51
Kontakt:

Post autor: xKaNiOnx »

Jest to możliwe, ale pytanie na ile Twojemu tacie chce się tłumaczyć urzędowi skarbowemu na co mu ten rower.

Kolega z pracy zakupił sobie rower na swoją firmą i "wrzucił w koszta" jako właśnie środek lokomocji. Skoro auto możesz kupić na firmę to rower też, a czy to zjazdówka, czy XC maszyna to dla Skarbówki nie ma znaczenia.
off_road
moderator
Posty: 3532
Rejestracja: 09.06.2006 07:02:09
Lokalizacja: Rymanów
Kontakt:

Post autor: off_road »

Dokładnie dla skarbówki nie ma znaczenia rodzaj roweru :)
ekologiczny środek transportu po mieście ;)
Ohlins RS Elka DT Marzocchi AvA DSP WP Showa KYB

Serwis:
www.fb.com/BFGsuspension
bandit_dh
Posty: 119
Rejestracja: 02.04.2011 23:18:43
Kontakt:

Post autor: bandit_dh »

Rower to rower, to środek transportu, bez problemu wrzucasz to w koszty. Oczywiście przebiegły skarbnik może się czepiać jak zechce ale to może zawsze.
Na FV nie musisz mieć "rower zjazdowy".
Ja w zeszłym roku to zrobiłem, na fakturze miałem Giant Glory... nr seryjny itd.. na dole FV dopisane: Rower będzie środkiem transportu używanym do dojazdów do klienta i coś tam coś tam (wymyślasz śmiało...). Żadnych problemów.
Czasami na trasach w górach spotykam moich klientów ;) biznes się kręci!
motomysz
moderator
Posty: 2254
Rejestracja: 29.04.2004 21:58:29
Kontakt:

Post autor: motomysz »

Nie do końca macie rację, pamiętajcie, że żyjecie w kraju cudów, w którym urzędnicy są po to, aby was wyjebać. Jak sobie kupisz zjazdówkę za 10k i wrzucisz w koszty, to bądź pewien, że przy kontroli kumaty urzędnik się do tego dopierdoli. Bankowo.

Wiem, że sposobem na ominięcie tego, było dopisanie sobie w PKD usług kurierskich, ale to zostało chyba objęte koncesją od niedawna.

Generalnie, możesz sobie wpisać w koszty wszystko i od wszystkiego odliczyć VAT, ale może to mieć krótkie nogi, bo nie możesz wsadzać w koszty rzeczy niezwiązanych z przedmiotem prowadzonej działalności. Innymi słowy - jak masz firmę zajmującą się spawaniem konstrukcji stalowych to nie wsadzasz w koszty maszyny do szycia kupionej dla mamusi na prezent, bo to nijak ma się do zakresu Twojej działalności w PKD.... chyba, że rozszerzysz sobie wpis w PKD o działalność krawiecką.
bandit_dh
Posty: 119
Rejestracja: 02.04.2011 23:18:43
Kontakt:

Post autor: bandit_dh »

Środek transportu może być w każdej firmie, bez względu na rodzaj działalności, a środek transprtu to rower, quad, samochód, samolot, helikopter, łódź itd. Natomiast z nadgorliwością urzędasów trzeba się liczyć.
motomysz
moderator
Posty: 2254
Rejestracja: 29.04.2004 21:58:29
Kontakt:

Post autor: motomysz »

Nadgorliwość to jedno, lecenie w ***** to drugie.
Umówmy się co do jednego - kupno zjazdówki i wsadzenie jej w koszty to lecenie w ***** :)
To nie jest środek transportu użytkowany do celów prowadzonej działalności gospodarczej.

Tak więc wg mnie każdy trzeźwo myślący urzędas się do tego dopierdoli.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy. Aby zatem dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodu musi spełniać łącznie następujące przesłanki:

musi być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
nie może być wymieniony w art. 23 ww. ustawy, wśród wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów,
musi być należycie udokumentowany.

Generalnie należy przyjąć, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, bądź też zabezpieczenie lub zachowanie tego źródła przychodów, o ile w myśl przepisów ww. ustawy nie podlegają wyłączeniu z tychże kosztów. Przy czym, związek przyczynowy pomiędzy poniesieniem wydatku, a osiągnięciem przychodu bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem jego źródła należy oceniać indywidualnie w stosunku do każdego wydatku. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodu bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów.

Przepisy prawa nie ograniczają możliwości zakupu na potrzeby działalności gospodarczej różnych środków transportu osobowego, w tym także roweru.

Warunkiem koniecznym dla uznania wydatków poniesionych na nabycie określonego składnika majątku, w tym przypadku roweru, za koszt uzyskania przychodu jest jego wykorzystywanie na potrzeby i w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Podkreślenia wymaga fakt, iż wykazanie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy eksploatacją tego roweru a osiągniętym przychodem spoczywa na Wnioskodawcy. To on bowiem osiągać będzie korzyści polegające na możliwości zaliczenia wydatków poniesionych na nabycie roweru do kosztów uzyskania przychodu i obniżeniu podstawy opodatkowania.

Jednocześnie, zgodnie z przytoczonym przepisem, wydatki wymienione przez ustawodawcę w art. 23, nawet jeżeli zostały poniesione w sposób celowy, nie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów.

Mając na względzie cyt. powyżej przepisy stwierdzić należy, iż jeżeli rower, który Wnioskodawca zamierza zakupić będzie w istocie wykorzystywany w ramach i na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, to wydatki poniesione na jego nabycie będą mogły stanowić koszty uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej, pod warunkiem należytego ich udokumentowania.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienić należy, iż w zakresie dot. podatku od towarów i usług zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Interpretacja indywidualna z 26 kwietnia 2013 r., sygn. IBPBI/1/415-95/13/SK - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach
KubaLa
moderator
Posty: 3729
Rejestracja: 10.03.2010 15:51:17
Lokalizacja: ŁDZ/Gdynia
Kontakt:

Post autor: KubaLa »

Blablabla, na fakturze będziesz miał napisane "ROWER" i po sprawie. Kto musi wiedzieć że to zjazdówka? Tak jak powiedzmy chcesz sobie kupić kosiarkę do domu a masz firmę budowlaną na przykład to bierzesz fakturę na sprzęt gospodarstwa domowego i się nikt nie dopitoli.
Kumpel ma w jednoosobowej firmie wrzucone 2 rowery jako nośniki reklamy i jakoś nikt jeszcze nic od niego nie chciał.
Z gówna bata nie ukręcisz.
motomysz
moderator
Posty: 2254
Rejestracja: 29.04.2004 21:58:29
Kontakt:

Re:

Post autor: motomysz »

KubaLaPL pisze:Blablabla, na fakturze będziesz miał napisane "ROWER" i po sprawie. Kto musi wiedzieć że to zjazdówka? Tak jak powiedzmy chcesz sobie kupić kosiarkę do domu a masz firmę budowlaną na przykład to bierzesz fakturę na sprzęt gospodarstwa domowego i się nikt nie dopitoli.
Kumpel ma w jednoosobowej firmie wrzucone 2 rowery jako nośniki reklamy i jakoś nikt jeszcze nic od niego nie chciał.
Widać, jak nieprawdopodobnie mało wiesz o prowadzeniu działalności w tym kraju. Ale ja się z Tobą kłócił nie będę :) Twoja życie, twoja sprawa. Ja za Ciebie kar płacił nie będę więc co mi do tego.

Wiesz o tym, że urzędnik może zażądać pokazania takiego roweru? Wiesz o tym, ze jak w miejsce roweru za 10k przyprowadzisz mu marketówe, to może zażądać wyceny takiego roweru? Wiesz, że jeśli wyjdzie mu, ze przyprowadziłeś rower za 1000 zł a na fakturze jest 10x tyle to możesz odpowiadać za przestępstwo skarbowe ? Wiesz o tym, że przy takiej kwocie to jest zagrożone odsiadką ? Wiesz o tym, że w tym kraju po pierdlach siedzą/siedzieli ludzie uczciwi nie robiący przekrętów ? Patrz Roman Kluska, albo film "Układ zamknięty" - to nie są historie wyssane z palca. I kolejna rzecz: taki zakup musi być uzasadniony ekonomicznie, a jak na moje oko, nie uzasadnisz zakupu roweru zjazdowego za 10k jako nośnik reklamy.. czy rower kurierski.

Po co ja się produkuje w ogóle ? Ktoś zadaje konkretne pytanie, i ja udzielam na nie konkretnej odpowiedzi a jakiś koleś mi wyskakuje, że "jego kumpel coś tam". Odpowiedź w stylu "a mój kumpel bierze dragi od 10 lat i jakoś nikt go za to nie zamknął" ... no jego może nie, ale Ciebie mogą chwycić po pierwszym razie i zamknąć za to. Qmasz już ?
KubaLa
moderator
Posty: 3729
Rejestracja: 10.03.2010 15:51:17
Lokalizacja: ŁDZ/Gdynia
Kontakt:

Post autor: KubaLa »

Qmam. Przekraczam też samochodem prędkość. Wiem, że nie wolno... Ale... Trochę wiem, w domu funkcjonują 2 firmy ja swoją otwieram za pół roku. Jeśli to jest duża firma to jest jakieś 2-5% szans na to, że to wyjdzie. Wodę mineralną jak kupujesz do domu to też wrzucasz w koszty... Ktoś Ci powie, że pracownicy nie są w stanie tyle wypić? Proszek do prania kupujesz na fakturę a pierzesz swoje rzeczy?
Daj środek reklamowy a nie do transportu i nikt Ci nic nie powie.
Z gówna bata nie ukręcisz.
motomysz
moderator
Posty: 2254
Rejestracja: 29.04.2004 21:58:29
Kontakt:

Re:

Post autor: motomysz »

KubaLaPL pisze: Jeśli to jest duża firma to jest jakieś 2-5% szans na to, że to wyjdzie. .
To są dane GUSu rozumiem ? To czy wyjdzie czy nie, zależy od tego czy wezmą tą fakturę do ręki i ich zainteresuje czy nie.

Co do wody, proszku do prania, środków czystości itp - to też Ci mogą podliczyć, podobnie jak z paliwem. Ludzie mają czasem zajawki aby na jedno firmowe auto tankować swoje 3 kolejne auta prywatne ... i potem są na papierze przepały 30L/100km w Pandzie 1.3 JTD .. oczywiście, szanse na to są małe, ale są.

Błędne jest założenie, że należy kombinować, i błędne jest założenie, że w US pracują idioci. Jeśli ktoś weźmie fakturę za rower za 10k do ręki, to od razu ją zakwestionuje. To jest pewne jak to, że 2+2=4... a wtedy na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia, że taki wydatek jest zasadny.
Nośnik reklamy, czyli co ? Jeździsz na tym po mieście i ciągasz przyczepkę z banerem firmy? Udowodnij.

To jest tak jak z legalizacją lewych dochodów poprzez oświadczenie, że się prostytuowało. Wiesz ile osób w ten sposób wtopiło? Urzędnicy w tym momencie dociekają, a gdzie? a z kim ? a w którym klubie ? a na jakim portalu jest Pańskie ogłoszenie? a kto może to potwierdzić?

Po prostu, aby nie przeciągać tego w nieskończoność, jak dla mnie, wsadzenie sobie roweru w koszty jest ok, pod warunkiem, że nie przesadzisz. Jak kupisz rower za 2-3-4 tys, to jest to możliwe, ale jak kupisz rower za 10k to przy kontroli spinaj zwieracz.
I zaznaczę po raz kolejny: wszystko w granicach rozsądku, dopisz co trzeba ew do PKD, jeśli nie masz zadeklarowanego czegoś do czego mógłby się ten rower faktycznie przydać. I przygotuj sobie dobrą, naprawdę dobrą argumentację do tego.

Jeśli już chcesz mieć absolutną pewność co i jak to wystąp do naczelnika Izby Skarbowej o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego pod kątem opisanej sytuacji.
Przykłady:
http://prawo.rp.pl/artykul/859464.html

http://www.podatki.biz/artykuly/odlicze ... _18421.htm

http://msp.money.pl/grupa-pl_soc_prawo/ ... 42818.html

http://interpretacja-podatkowa.pl/inter ... zakup.html

http://poradnik.wfirma.pl/-prawo-do-odl ... upu-roweru

O taką interpretację możesz wystąpić "przyszłościowo" - planując kupić przedmiotowy rower. Jeśli naczelnik właściwej Izby Skarbowej na Twoj wniosek odpowie pozytywnie, to masz spokój.

Po prostu po cholerę ryzykować włóczenie się po sądach, kary, wyroki itp dla 2000 zł ??
KubaLa
moderator
Posty: 3729
Rejestracja: 10.03.2010 15:51:17
Lokalizacja: ŁDZ/Gdynia
Kontakt:

Post autor: KubaLa »

"Nośnik reklamy, czyli co ? Jeździsz na tym po mieście i ciągasz przyczepkę z banerem firmy? Udowodnij."
Robisz naklejkę na ramę. Stawiasz w oknie firmy a naklejce (skoro to firma transportowa) "Dojedziemy wszędzie! Firma XXXX tel. XXXX"
Dokręcisz do tego badziewne promo na kamerce z telefonu jak jeździsz, wrzucisz na YT, zrobisz napisy "Nawet extremalne dojazdy są dla nas niczym Firma XXXX tel. XXXX" i masz zabezpieczenie, że używałeś roweru do celów reklamowych, jeździsz na nim z naklejką reklamując firmę.
Pamiętam sytuację jak znajomy kręcił w seicento licznik kilometrów do przodu bo tankował na to auto jeszcze 2 inne. Nikt się nie dopytywał gdzie był. Spisywali stan licznika, kontrola za miesiąc, auto przejechało 25 tyś km, przepalone paliwo się zgadzało to węszyli dalej. Nie wiem na jakich zasadach jest ta firma, ale odliczając 23% VATu i 19% dochodowego to ten rower z 10k zaczyna kosztować 6300... A 3700 to dla wielu na tym forum są 2 rowery.
Co więcej, jak uda Ci się dogadać ze sklepem to Ci mogą wystawić fakturę na np dwa rowery po 4k zł, dwa kaski po 500 zł, buty, rękawiczki i plecak. Ta sama stawka VATu więc jeśli jakiś mniejszy sklep i brak pełnej księgowości (co też idzie obejść - zależy od programu fakturującego) to właściciel może się na to zgodzić. A to już mniej śmierdzi niż jeden za 10 tyś.
Z gówna bata nie ukręcisz.
wrapped79
Posty: 69
Rejestracja: 26.07.2012 15:37:50
Lokalizacja: Oświęcim
Kontakt:

Re:

Post autor: wrapped79 »

KubaLaPL pisze: Co więcej, jak uda Ci się dogadać ze sklepem to Ci mogą wystawić fakturę na np dwa rowery po 4k zł, dwa kaski po 500 zł, buty, rękawiczki i plecak. Ta sama stawka VATu więc jeśli jakiś mniejszy sklep i brak pełnej księgowości (co też idzie obejść - zależy od programu fakturującego) to właściciel może się na to zgodzić. A to już mniej śmierdzi niż jeden za 10 tyś.
Nie da się - jest coś takiego jak spis z natury lub po prostu inwentaryzacja kolego. Żywcem jak byś chciał nie da się ;) . Natomiast przekręty może robić każdy - rodzi się tylko pytanie czy warto ;).

BTW jedyna najbezpieczniejsza forma to posiadanie własnego sklepu lub serwisu rowerowego i wrzucenie roweru jako rower testowy - sprawdzone :) - nie do podważenia :D

Pozdrawiam
KubaLa
moderator
Posty: 3729
Rejestracja: 10.03.2010 15:51:17
Lokalizacja: ŁDZ/Gdynia
Kontakt:

Re: Re:

Post autor: KubaLa »

wrapped79 pisze: Nie da się - jest coś takiego jak spis z natury lub po prostu inwentaryzacja kolego. Żywcem jak byś chciał nie da się ;) . Natomiast przekręty może robić każdy - rodzi się tylko pytanie czy warto ;).

BTW jedyna najbezpieczniejsza forma to posiadanie własnego sklepu lub serwisu rowerowego i wrzucenie roweru jako rower testowy - sprawdzone :) - nie do podważenia :D
A wszystko zawsze bierzesz na f-rę? :> Każdą sprzedaż księgujesz? :>
Chociaż faktycznie, przy sprzedaży roweru nie wybić paragonu to nie jest tak łatwo, ale nie, że się nie da :twisted: Z tym testowym faktycznie dobry pomysł :>
Z gówna bata nie ukręcisz.
diskordia
Posty: 1847
Rejestracja: 06.05.2004 08:42:33
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: diskordia »

mi się jakoś udawało dogadać ze sklepami.
wystarczy aby w nazwie sklepu wystawiającego fakturę nie było słowa na temat rowerów.
amorki i inne szpeja lecą wtedy jako części do samochodu zarejestrowanego na firmę.
co do uwag MOTOMYSZY, jakoś dziwi mnie twoje podejście,straszysz jakimiś kontrolami a potem sypiesz linkami,gdzie wszystkie sprawy rozpatrzono pozytywnie.
jakoś nikt nie przyczepia się ,że niektóre firmy wybierają drogie limuzyny,dlaczego więc mieliby się przyczepi o rower o dużej wartości?
moim zdaniem bardzo łatwo uzasadnić to prestiżem firmy.poza tym zanim otrzymasz jakąkolwiek karę,zostaniesz najpierw poproszony o złożenie wyjaśnień.przedstawiasz swoją wersję która zostanie skonfrontowana z opinią urzędasa.
w naszym pięknym kraju w dalszym ciągu obowiązuję zasada domniemania niewinności,i to że ktoś zostanie wezwany do us wcale nie jest równoznaczna z postawieniem zarzutów oszustwa.
jakiś czas temu kolega miał durne wezwanie. za zakup 200 butelek wódki na wesele w macro,został wezwany do złożenia wyjaśnień skąd wziął na to pieniądze?
ponieważ sprawa wydawała się banalna pojechał po bandzie i złożył pisemne wyjaśnienie iż właśnie oddał puste butelki do skupu,które zbierał przez 6 lat.
ponieważ jego wyjaśnienie było nie do podważenia przez us,sprawa się rozmyła.
wszyscy się uśmieli i jeszcze dostał życzenia od naczelnika urzędu.
tak więc panowie. kto ma ochotę? niech odpisuje co chce. tym bardziej jeśli firma nie jest duża i roczny odpis nie przekracza jakiegoś tam progu.
nie chgce mi się szukać dokładnych info-ale jest możliwość wystąpienia o niższy zwrot vatu,niż faktycznie udokumentowany- i dzięki temu unikamy jakiejkolwiek kontroli skarbowej. kto umie liczyć-potrafi wyjść na swoje i nie koniecznie jest to oszustwo
xKaNiOnx
Posty: 70
Rejestracja: 25.07.2011 13:37:51
Kontakt:

Post autor: xKaNiOnx »

motomysz to chyba najlepiej podsumował (aczkolwiek trochę przesadza miejscami).

Ogólnie można.
ALE
Musisz sam bardzo wierzyć, że ten rower jest potrzebny Twojej firmie - tak bardzo, żeby US też Ci uwierzył. O ile masz firmę jednoosobową, nie masz auta na stanie i kupisz rower za 3k to spoko. W firmie transportowej bajk za 10k - to nie przejdzie.

Ogólnie US to najciekawszy urząd w Polsce - tam wszystko działa sprawnie i szybko. Wszystko ustalą, wszystko sprawdzą ;) Kto nie wierzy to niech odda deklaracje VATowską dzień po 25 ;)
KubaLa
moderator
Posty: 3729
Rejestracja: 10.03.2010 15:51:17
Lokalizacja: ŁDZ/Gdynia
Kontakt:

Post autor: KubaLa »

" Wszystko ustalą, wszystko sprawdzą" Ta :D
Z gówna bata nie ukręcisz.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość