Profesionalne malowanie ramy

Tomasz20000
Posty: 8
Rejestracja: 18.05.2009 13:45:58
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Tomasz20000 »

Siemka , ciekawy temat , może coś pomogę zwłaszcza że mam w tym dość spore doświadczenie , pomalowałem już kilkadziesiąt ram(40 do 50 dokładnie nie liczyłem) , taki sposób na dorobienie grosza , zaczynałem od malowania swoich rowerków , i przyznam że zanim się nauczyłem pierwsze 4 ramy to malowałem po kilka razy i poszło na to trochę grosza ale ja to widzę jako inwestycję która zresztą się zwróciła , teraz maluje ramy znajomym i ich znajomych i znajomych znajomych :p.

1.A więc tak podstawa to dobry lakier , nie oszukujmy się nawet najlepszy lakier w spreju produkowany masowo nie jest "dobry" , ja mam taką możliwość a i przypuszczam że wszędzie można to załatwić , idę do profesjonalnego sklepu z farbami i lakierami , takiego w którym zaopatrują się prawdziwe lakiernie , wybieram sobie normalny lakier samochodowy , tu już wybór jest ogromny od kolorów poprzez połyski , maty itd , no i oczywiście normalnie potrzebny do tego by był pistolet i sprężarka ale jak ktoś nie ma jak ja to nie ma problemu , w tym sklepie mają specjalną maszynę do nabijania lakierów w puszki od sprejów przypuszczam że w każdym takim sklepie coś takiego mają . Więc wybrany lakier nabijają mi w puszkę i tu ważna sprawa należy poprosić o dodanie utwardzacza do lakieru , sprawi to że lakier będzie bardzo twardy po wyschnięciu , nie będzie trzeba go dodatkowo zabezpieczać bezbarwnym i będzie można pobawić się w likwidację ewentualnych zacieków , jednak jest minus tego utwardzacza , lakier po zmieszaniu z utwardzaczem nadaje się do użytku max przez 24 godz. potem to wszystko wiąże się chemicznie i pucha jest do wywalenia więc lakier dobieramy i kupujemy na samym końcu.Jednak jak napisałem można dostać profesjonalny lakier taki jak się kładzie na auta za 30zł pucha(200ml). Ważne jest aby kupić od razu kilka końcówek rozprowadzających , ja kładąc każdą następną warstwę używam nowej i mam pewność że nie powstają zacieki czy jakieś gluty.

2. porządne przygotowanie ramy , najlepiej jest oddać ramę do piaskowania ale nie każdy ma taką możliwość , więc można zakupić specjalny środek który rozprowadza się po lakierku i on sprawia że po 1 do 2 godz lakierek sam schodzi , jednak jest to dość drogi środek lecz wydajny , jedna pucha za 40zł starcza mi na 4 do 6 ram , zależy od rozmiaru, kolejnym sposobem jest opalenie ramy , jest to dość czaso i pracochłonne no i trzeba mieć opalarkę , a i nie wszystkie lakiery dają się bezproblemowo opalić , no i ostatni sposób to wypolerowanie ramy , jednak musimy pamiętać , że im mniej starego lakieru na ramie tym bardzie nowy będzie się trzymał , przy starym lakierze może zajść reakcja chemiczna z nowym i po prostu się zważą a na końcu po wyschnięciu w tym miejscy zrobi się taki pomarszczony glut który łatwo odpada , więc jeśli bawimy się papierem ściernym to jest to chyba najtańszy sposób ale mamy kilka dni roboty na przygotowanie ramy.

3.Przygotowaną ramę odtłuszczamy i koniecznie malujemy podkładem , najlepiej kupić podkład wypełniający , ja za dużą puchę płacę około 18zł , jest on świetny , kładziemy warstwę i polerujemy , następna warstwa i polerujemy , kolejna warstwa i polerujemy , w ten sposób nie musimy męczyć ramy jeśli są jakieś głębsze rysy a wiadomo że przy polerowaniu ramy w celu zniwelowania rys ubywa nam sporo materiału przez co w jakimś stopniu na pewno osłabiamy ramę , a tak rysa zostaje wypełniona przez podkład i tylko tu mamy ubytek materiału . Podkład jest konieczny jeśli chcemy mieć naprawdę profesjonalny efekt domowym sposobem , po uzyskaniu wypełnienia rys i pokryciu całej warstwy ramy polerujemy podkład papierkiem tak od 500 do 800 im drobniejszy tym lakier będzie się lepiej kładł i nie będzie wymagał późniejszego polerowania , ja osobiście jak mi zależy na mega efekcie to poleruje papierami kolejno 400 , 600 , 800 i na koniec 1200 , 1600 zabawy jest sporo ale efekt jest porównywalny ostatecznie z dobrze pomalowaną proszkowo ramą.

4.I ostatecznie malowanie lakierem , po przygotowaniu ramy podkładem , odtłuszczamy ją i najlepiej w dniu malowania idziemy nabyć lakier , mi sprzedawca poradził aby spowolnić proces łączenia się utwardzacza z lakierem w puszcze można włożyć go do lodówki da to nam jakieś 5 do 8 godz, więcej. co np pozwoli na kupić lakier popołudniu i malować od rana. Ważne przy malowaniu jest cierpliwość i brak pośpiechu , malujemy mgiełkami , jak to już koledzy wcześniej napisali , jak mamy podkład to jedna duża pucha lakieru na bank starczy.Każdorazowo przed malowanie trzepiemy dobre 5 nawet do 10 min lakierem jest to dość ważne bo dobrze rozmieszany lakier idealnie przylega do powierzchni i jak już wspomniałem ja każdą warstwę nakładam nową końcówką , mam pewność że mi jakiś glut po starym malowaniu nie wyleci. Odległość to powinno być około 20cm , może być mniej i więcej o około 5cm zależy od lakieru i jego wydajności , warto sobie zrobić gdzieś małą próbę aby to określić. Po każdej warstwie czekamy około godz , ja tyle czekam , lakier jest już dość związany na ramie ale nie całkowicie wyschnięty , ważne jest aby mieć miejsce do malowania wolne od witru i mające jak namniej kużu który mo,że przylegać do warstwy lakieru , ja malując w garażu zawsze go zamiatam potem odkurzam a na koniec spryskuje podłogę szlałfem, łaże coprawda po wodzie ale bardzo żadko zdaża mi się zyby jakaś drobina mi sidła na lakierze , warto też w pobli,zu mijsca malowania przetrzeć pułeczki z kużu , zabawy jest ale im bardziej się postaramy tym lepszy efekt.

5.No i mamy gotową ramę , jesli bedziemy malować powoli dokładnie warstwami to lakierek powinien położyć się na lustro i bez zacieków , jednak jeśli nam to tak nie wyjdzie bądź chcemy żeby rama błyszczała się jak "psu jajca" :p to uzbrajamy się w papierki kolejno od 600 min do aż 2000 i w zależności od struktóry powłoki zaczynamy od grubszego bardzo delikatnie polerując kończąc na 2000 , i tu potem potrzebna jest profesjonalna pasta polerska a nie jakieś tam TEMPO , ja za 50g płacę 25 zł , jednak mi to starcza na kilka ram jednorazowo myślę że 20g wystarczy zupełnie. I tu właśnie przydaje się utwardzacz w lakierku , pozwala nam usuwać niedoskonałości i sprawia że lakier jes bardzo wytrzymałi o odporny na rysy i odpryski , ja do polerowania kupiłem sobie taką małą maszynkę polerskę na allegro(taką na wałek) i dodatkowo używaną maszynę do polerowania taką z płaską sporą tarczą do polerowania sporych powieszchni , jednak i zwykłą odpowiednią szmatką którą można dostać w takim sklepie z lakierami to zrobimy , coprawda zajmie nam to sporo czasu jednak jest wykonalne , przy polerowaniu maszynami używamy sporo wody i uważamy z obrotami , gdyż lakier może poprostu zostać spalony i odlecię(pare razy mi się tak zrobiło) i będzie kopot , tu trzeba już wyczuć granicę między nie za szybkimi i nie zawolnymi obrotami .

6.Ostatecznie , profesjonalne pomalowanie w domowych warunkach jest możliwe a koszt całej operacji powinien zamknąć się w kwocie od 80 do max 150 zł , dodatkowo satysfakcja ze zrobienia tego samemu , ważne jest aby z niczym się nie spieszyć , nieraz dokładne oczysczenie ramy z resztek lakieru w trudno dostepnych miejscach zajmuje mi do 2 dni ale warto bo im dokładniej to zrobimy tym lepszy efekt malowania , kolejne 2 dni to zabawa z podkładem , no i kolejne 2 dni to malowanie i ewentualne polerowanie ramy , więc jeśli chcecie mieć to zrobione naprawdę pożadnie to zarezerwujcie sobie tydzień casu(mam tu na myśli oczywiście czas po pracy i weekend a nie branie specjalnie urlopu). Dodam że mi zajeło trochę czasu zanimk doszedłem to tych wszystkich wniosków a i chodziłem po lakierniach podpytywać się o to i tamto , jak już wspomniałem pomalowałem kilka ram i teraz jak to robię to efekty są świetne , rama nie różni się niczym od tej z lakierni a mój koszt to max 80zł(przy kupionych wcześniej niezbednych rzeczach które w wiekszości jak są dobrze przechowywane to mogą długo leżeć).

I to by było na tyle mamnadzieję że się to komuś przyda i że efekty będe równie zadowalające jak moje dla mnie.
POZDROWIONKA!!!!
Wujek_Ray
Posty: 152
Rejestracja: 29.12.2008 22:50:05
Lokalizacja: Zebrzydowice/Cieszyn
Kontakt:

Post autor: Wujek_Ray »

O takie coś mi właśnie chodziło(dokładny opis i wykonanie) dzięki i pozdrawiam
Wino
Posty: 122
Rejestracja: 07.04.2009 18:08:09
Lokalizacja: w którym mieszkam: Ostrów Wielkopolski
Kontakt:

Post autor: Wino »

Tomasz20000 Myślę ze modzi mogli by dodać twój artykuł jako przyklejony. Jest on dobrze, krótko i przede wszystkim treściwie opisany. Na pewno wielu osobą się przyda.
swiechu56
Posty: 192
Rejestracja: 06.04.2008 18:59:16
Lokalizacja: Myślenice
Kontakt:

Post autor: swiechu56 »

Przyłączam sie do pytania Vin_OSW.
Chcę pomalować swoją ramę proszkowo i zrobić na niej własną grafike(drobne wstawki innego koloru) i mam pytanie czy taką taśmą ładnie sobie oddziele?

link: http://sklepy.allegro.pl/item807597083_ ... ieska.html

Oczywiście na końcu bezbarwny ;)
http://swiechu.pinkbike.com/
Vin_OSW
Posty: 3652
Rejestracja: 01.12.2008 00:40:00
Lokalizacja: Москва
Kontakt:

Post autor: Vin_OSW »

swiechu56 malujesz cała ramę proszkowo a inne grafiki to już oddzielnie zwykła farbą
swiechu56
Posty: 192
Rejestracja: 06.04.2008 18:59:16
Lokalizacja: Myślenice
Kontakt:

Post autor: swiechu56 »

Vin_OSW wiem wiem to miałem namyśli lecz źle się wypowiedziałem. Ramke mogą mi pomalować proszkowo tam gdzie na co dzień malują ławki szkolne. Chodzi mi o to czy taka taśma ładnie mi oddzieli grafiki.
Acha czy pod malowanie proszkowe trzeba podkład?? Bo tam ramy daje sie do pieca więc wydaje mi się że nie
http://swiechu.pinkbike.com/
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Ahrefs [Bot], Semrush [Bot] i 1 gość